Istnieje wiele sposobów wybielania zębów – zarówno tych domowych, jak i w pełni profesjonalnych. Pamiętajmy jednak, że jedynie wybielanie zębów pod okiem doświadczonego stomatologa gwarantuje bezpieczeństwo i uzyskanie trwałych, oczekiwanych efektów. Które metody uznaje się na najskuteczniejsze?
1. Wybielanie nakładkowe
Metoda polecana osobom, którym nie zależy na natychmiastowym efekcie. Biel uzyskuje się bowiem po około 2 tygodniach zakładania na noc specjalnych nakładek wykonanych na podstawie odcisku łuków zębowych pobranych w gabinecie stomatologicznym. Na nakładki aplikuje się otrzymany w zestawie żel wybielający, po czym zakłada się je na zęby.
Metoda jest na ogół tańsza niż wybielanie w gabinecie, jednak u niektórych pacjentów po jej zakończeniu pojawia się przejściowa nadwrażliwość zębów. Aby tego uniknąć, po każdym zdjęciu nakładki należy dokładnie umyć zęby pastą z dodatkiem fluoru. Ponadto korzystając z nakładek wybielających pozbędziemy się jedynie niewielkich przebarwień.
2. Laserowe wybielanie zębów
Bielsze nawet o 8 odcieni zęby uzyskamy już w ciągu jednej wizyty u stomatologa. Zabieg trwa maksymalnie do 90 minut, zaś pacjent może zdecydować czy w jego trakcie wybiela wszystkie zęby czy tylko niektóre. Metoda odchodzi jednak w zapomnienie ze względu na wprowadzenie w ostatnich latach bardziej innowacyjnych i skutecznych metod wybielania zębów.
3. Wybielanie zębów lampą Beyond
Na oczyszczone zęby pacjenta nakłada się żel wybielający zawierający w składzie nadtlenek wodoru. Absorbuje on niebieskie światło o wysokiej częstotliwości generowane przez lampę, a następnie zaczyna się utleniać powodując wybielanie zębów. Zabieg trwa do 60 minut, może rozjaśnić zęby nawet o 14 odcieni. Co ważne – efekt białych i pięknych zębów uzyskujemy w ciągu pierwszej wizyty.
Zimne światło generowane przez lampę Beyond jest całkowicie bezpieczne i nieszkodliwe dla zębów czy tkanek jamy ustnej. U niektórych pacjentów po zakończeniu czynności może pojawić się przejściowa nadwrażliwość.
4. Licówki
Skuteczną lecz najdroższą metodą jest założenie licówek – cienkich płatków wykonanych zwykle z porcelany, o dowolnym odcieniu bieli. Licówki wykonywane są w pracowni protetycznej po pobraniu odcisków łuków zębowych, a następnie trwałe mocowane na przedniej powierzchni delikatnie oszlifowanych zębów. Biel zębów będzie utrzymywać się tak długo, jak długo dbamy o licówki, a więc nawet kilka lat.
Co ważne, jednocześnie możemy skorygować ukruszenia zębów, niewielkie ich rotacje czy nieprawidłowości w budowie. Daje to gwarancję równego i białego uśmiechu. Mocowanie licówek jest bezbolesne.