Każdy z nas marzy o hollywoodzkim uśmiechu. Niestety z biegiem lat lub na skutek chorób wiele osób zmuszonych jest do usuwania naturalnych zębów. Aby móc komfortowo jeść, a przede wszystkim nie wpaść w kompleksy, uzupełniają one brakujące uzębienie przy pomocy protezy (tzw. sztucznej szczęki) lub zakładając implanty. Które rozwiązanie jest lepsze?
Proteza zębowa
Proteza ma dwie główne zalety: jest stosunkowo niedroga, a jej przygotowanie nie trwa długo. Na tym jednak jej zalety się kończą. Proteza potrafi odkleić się od podniebienia w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego jej właściciel nigdy nie może polegać na niej w 100%. Musi on nosić zawsze przy sobie specjalny klej, którym może ponownie ją zamocować. Podczas jedzenia pod protezę dostają się drobiny żywności, które mogą powodować dyskomfort. W nocy przechowuje się ją w specjalnym płynie, przez co nie można polegać na niej o każdej porze. Samo przechowywanie „sztucznej szczęki” w płynie dla osób, które dzielą pokój z kimś innym, jest często krępujące.
Implanty zębowe
Implanty zębowe są rozwiązaniem droższym, lecz zdecydowanie wartym swojej ceny. Tytanowy korzeń zęba umieszczony w kości zębowej stopniowo się z nią zrasta, a implant po wkręceniu zachowuje się tak, jak zwykły ząb i zostaje na swoim miejscu już na stałe. Pozwala na komfortowe jedzenie i śmianie się. Pielęgnacja implantów przypomina zwykłe mycie zębów. Implanty zębowe dobiera się kolorystycznie do pozostałych zębów, są w zasadzie nie do odróżnienia. Co ważne, osoby, które nie mają wielu zębów, zazwyczaj mają problemy z zanikającą kością zębową. Może być to powodem nawet zmian rysów twarzy, która nabiera starczego wyglądu. Nowoczesna implantologia pozwala jednak na naprawienie zmian. Zabiegi chirurgii implantacyjnej są w stanie odbudować tkankę kostną na tyle, by można było w niej umieścić implanty. Po ich założeniu pacjent w zasadzie szybko zapomina o wizytach w gabinecie, a implanty traktuje jak własne zęby. To z kolei przywraca mu pewność siebie. Implanty jak widać, przywracają nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale tez psychiczną.