Rodzicu
Razem ze swoim Dzieckiem przygotowujesz się do odwiedzenia stomatologa w naszej klinice. Być może pierwszy raz w życiu Twojej Pociechy razem pójdziecie do dentysty? Poniższe informacje pomogą Ci przygotować Dziecko i Ciebie ( tak, Ciebie również ) do wizyty stomatologicznej.
Pierwsza wizyta zalecana jest już u Dzieci w pierwszym roku życia i starszych, nawet jeśli Dziecko nie odczuwa żadnych dolegliwości stomatologicznych. W takim przypadku wizytę nazywamy – adaptacyjną. Głównym jej celem jest oswojenie Dziecka z lekarzem, pokazanie jak wygląda gabinet, fotel stomatologiczny i różne narzędzia, dmuchawki, ssaki itp. Jest krótka, trwa maksymalnie 30 min i ma na celu oswojenie Dziecka z miejscem, personelem, pozwala zaspokoić Jego ciekawość i przede wszystkim pokazać, że to miłe, bezpieczne miejsce. Ty Rodzicu dowiesz się czy wszystko jest w porządku, czy jednak na coś w higienie jamy ustnej Dziecka trzeba zwrócić szczególną uwagę np. poprawić technikę mycia zębów u Pociechy. To pomoże uniknąć kłopotów- próchnicy – w przyszłości.
Na czym polega przygotowanie do wizyty adaptacyjnej ?
Warto w domu przed wizytą opowiedzieć Dziecku, że TY- Rodzic chodzisz do dentysty, bo dbasz o zęby. Pamiętaj, że jesteś wzorem dla Dziecka i Ono Ciebie naśladuje we wszystkim. Możesz z Dzieckiem poćwiczyć otwieranie buzi. Wszystko z pozytywnym nastawieniem, uśmiechem, w formie zabawy. Idziecie razem obejrzeć zęby w ciekawe miejsce, będzie naprawdę miło. Nasz personel umie o to zadbać. Jesteście razem w dobrych rękach 😊. Twoje Dziecko jest zdrowe, super, a to spotkanie z lekarzem stomatologiem ma pomóc utrzymać ten stan jak najdłużej. Pamiętaj, że regularne wizyty u dentysty sprawią, że wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie dla Dziecka czymś naturalnym. Systematyczne kontrole w gabinecie pozwolą na uniknięcie próchnicy lub jej wykrycie na wczesnym etapie, kiedy leczenie jest dużo łatwiejsze do zniesienia przez Dziecko, ponieważ wizyta jest krótka. Warto podkreślić również jej mniejsze koszty w porównaniu do leczenia zaawansowanej próchnicy, która zniszczyła już znaczną część zęba.
A co jeśli Twoje Dziecko i Ty nie przespaliście nocy z powodu bolącego zęba i teraz przed Wami wizyta u stomatologa aby temu zaradzić ?
Przede wszystkim Rodzicu prosimy zachowaj spokój, spokój i jeszcze raz spokój. Weź trzy głębokie oddechy. Jeżeli sam nie masz dobrych doświadczeń z przeszłości u stomatologa, pamiętaj, te czasy dawno minęły. Jesteś dla Dziecka autorytetem i najważniejszą osobą na świecie, skoro Ty panikujesz i się boisz, Ono zacznie reagować tak samo.
NIE MÓW – NIE BĘDZIE BOLAŁO. To naprawdę nie pomaga. Czy na co dzień zapraszasz Dziecko do miłej rzeczy np. zabawy w piaskownicy mówiąc – chodź, zobaczysz, nie będzie bolało? No właśnie, na pewno nie! Należy powiedzieć dziecku, że idziecie razem do lekarza, który wyleczy zęba i wówczas będzie zdrowy i wesoły. Możesz opowiedzieć również o kolorowych plombach, wszystko z pozytywnym nastawieniem, spokojem i uśmiechem. Warto przed wizytą poćwiczyć otwieranie buzi z dzieckiem i np. opowiedzieć, że Ty też leczysz zęby. Uprzedzamy, nie oszukuj Dziecka mówiąc np. pani tylko obejrzy. Rodzicu, oszukując Dziecko w ten sposób znacznie utrudniasz zadanie lekarzowi. Nasz personel umie sprawnie działać w takich sytuacjach pod warunkiem, że Dziecko i Rodzic współpracuje, czyli wypełnia nasze polecenia. Słuchaj zatem naszych poleceń, zadbaj o dobre nastawienie u siebie i Dziecka, a leczenie powiedzie się wspaniale. Następne wizyty będą już dla Was dużo prostsze.
W jaki sposób możemy dodatkowo pomóc Dziecku i Tobie podczas wizyty ?
Dla małych pacjentów mamy przygotowaną opcję leczenia z użyciem gazu rozweselającego. Aby dobrze się do takiej wizyty przygotować należy pamiętać, że:
Przed planowanym zabiegiem mały Pacjent powinien minimum 3 godziny nie jeść i nie pić. Chcemy podkreślić, że gaz rozweselający nie sprawi cudownie, że Dziecko, które nie współpracuje podczas wizyty, zacznie współpracować. Podtlenek azotu – inaczej gaz rozweselający, pomoże Dziecku żywiołowemu wytrzymać nieco dłuższą wizytę i sprawi, że wrażenia z leczenia będą dla Niego przyjemniejsze. Należy podkreślić, że podczas użycia gazu rozweselającego ważna jest drożność dróg oddechowych u małego Pacjenta. Kiedy płacze najczęściej ma niedrożny nos, tymczasem cała procedura odbywa się w ten sposób, że gdy dziecko zasiądzie na fotelu dentystycznym, na jego nos zakładana zostaje maseczka, przez którą podaje się gaz rozweselający. Aby to się powiodło Dziecko powinno współpracować, otwierać buzię i nie kręcić głową. Działanie podtlenku azotu rozpoczyna się bardzo szybko i utrzymuje się przez cały czas trwania zabiegu. Już po chwili wprowadza Dziecko w stan rozluźnienia i uspokojenia. Jednocześnie pozwala mu zachować pełną świadomość i umożliwia komunikowanie się z dentystą. Dzięki temu zabieg może odbyć się w optymalnym czasie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Po jego wykonaniu Dziecko przez kilka minut oddycha czystym tlenem, po czym może spokojnie opuścić gabinet. Działanie gazu utrzymuje się maksymalnie 5 minut po zakończeniu sedacji.
Rodzicu, wizyta stomatologiczna tak naprawdę rozpoczyna się w Waszym domu. Dużo zależy od tego co Twoje Dziecko usłyszy od Ciebie na jej temat i najważniejsze, czy z pozytywnym nastawieniem.
Powodzenia i do zobaczenia.