Wybielanie zębów to jeden z podstawowych, najczęściej wybieranych zabiegów stomatologii estetycznej. Cieszy się popularnością w każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć. Profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym umożliwia szybkie uzyskanie pięknego, białego uśmiechu, co w dużym stopniu podnosi estetykę twarzy. Na przestrzeni lat powstało wiele mitów krążących wokół wybielania zębów. Co warto o tym wiedzieć?
Wybielanie zębów w gabinecie powoduje niszczenie szkliwa
Mit. Wiele osób niesłusznie uważa, że wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym może szkodzić zębom poprzez osłabianie szkliwa i powodowanie trwałej nadwrażliwości zębów. Nic bardziej mylnego – wszystkie preparaty wybielające zostały dokładnie przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, ponadto są aplikowane pod okiem specjalisty.
Co prawda, u niektórych pacjentów może pojawić się nadwrażliwość, jednak mija ona po 1-2 dniach i ma związek z chwilowym odwodnieniem zęba. Z całą pewnością nie wiąże się z uszkodzeniem szkliwa. W dzisiejszych czasach mamy jednak możliwość wyboru metod, które nie powodują nadwrażliwości.
Wybielanie zębów domowymi metodami może być niebezpieczne
Fakt. O ile wybielanie zębów wykonywane przez stomatologa jest w pełni bezpieczne, o tyle decydując się na domowe metody można sobie zaszkodzić. Przykładem są choćby popularne pasty wybielające, które działają chemicznie i mechanicznie. W związku z tym, że są dostępne bez recepty, stężenie wybielających środków chemicznych jest w nich minimalne. Aby uzyskać oczekiwany efekt producenci decydują się na wysoką zawartość substancji ściernych. Regularne stosowanie takich past może ścierać szkliwo z powierzchni zębów.
Jeśli chcemy wybielać zęby w domu, znacznie lepszą opcją będzie zdecydowanie się na wybielanie nakładkowe. Na wizycie stomatolog wykona indywidualne nakładki, na które następnie aplikowany będzie specjalny żel wybielający. Nakładki zakładamy na noc, a czas trwania całej procedury wynosi zwykle 1-2 tygodnie.
Można wybielić każde zęby
Mit. Niestety, efekt białych zębów – nawet po profesjonalnym wybielaniu – zależy od wielu czynników, takich jak choćby kolor zębiny czy predyspozycje genetyczne. U wszystkich pacjentów będą zauważalne różnice, jednak u jednych w większym, a u innych w mniejszym stopniu.
Efekt wybielenia utrzymuje się przez wiele lat
Mit. Kolejnym popularnym mitem jest stwierdzenie, że efekt białych zębów utrzyma się przez wiele lat. Oczywiście jest taka możliwość, o ile pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń, począwszy od tzw. białej diety. Styl życia i upodobania kulinarne w dużym stopniu wpływają na długość efektów zabiegu. Palenie papierosów, częste picie kawy czy niska higiena jamy ustnej sprawiają, że zęby szybko przybierają ciemniejszy odcień.
Wybielamy jedynie zdrowe zęby
Fakt. Na zabieg wybielania zębów może udać się jedynie osoba posiadająca w pełni zdrowe uzębienie. Wszelkie problemy w jamie ustnej wymagają wcześniejszego wyleczenia. Przed wybielaniem zębów rekomenduje się także wykonanie skalingu i piaskowania zębów, aby pozbyć się kamienia nazębnego i płytki nazębnej.