Nie od dziś wiadomo, że dzieci (a nawet wielu dorosłych) nie przepada za wizytami u dentysty. Postęp medycyny w ostatnich latach sprawił, że nawet bardziej zaawansowane zabiegi w jamie ustnej nie są bolesne, mimo tego dziecko podczas wizyty w gabinecie spotyka się z zupełnie nową, nieznaną sytuacją. Strach może uniemożliwić nawet wykonanie regularnego przeglądu uzębienia, dlatego tak ważne jest, aby pierwsza wizyta u stomatologa przebiegła pomyślnie.
Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?
Choć wydaje się to dziwne, pierwszą rekomendowaną wizytę u stomatologa należy odbyć jeszcze z niemowlęciem. Mleczne zęby zaczynają się wyrzynać w okolicach 4. miesiąca życia, dlatego na wizytę kontrolną warto się wybrać przed ukończeniem przez malucha pierwszego roku życia. Drugą kwestią jest tzw. wizyta adaptacyjna, czyli pierwsza wizyta u stomatologa, którą dziecko zapamięta. Ma ona na celu zmniejszenie stresu i przyzwyczajenie go do czynności stomatologicznych, co w późniejszym wieku będzie miało liczne korzyści. Powinna odbyć się w okolicach 2.-3. roku życia.
Przyjazny dzieciom gabinet jest ważny
Decydując się na pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa należy wybrać odpowiedni gabinet czy właściwe centrum medyczne. Musi być przyjazne dzieciom, dodatkowo powinni tam pracować stomatolodzy zajmujący się najmłodszymi pacjentami. Nazywa się ich pedodontami. Dobrze, aby na miejscu był dostępny kącik zabaw, czyli kolorowy, spokojny, wydzielony obszar, na którym maluch będzie mógł się przez chwilę pobawić. Zmniejszy to niepokój i sprawi, że wizyta u stomatologa będzie kojarzona z przyjemnościami.
Przede wszystkim rozmowa
Bez względu na wiek dziecka (choć ma to tym większe znaczenie, im jest ono starsze), podstawą pierwszej wizyty u stomatologa jest rozmowa. W przyjazny i prosty sposób należy wytłumaczyć mu, dlaczego wybiera się do dentysty i co będzie wykonywane. Wystarczy wspomnieć, że miły pan lub miła pani poogląda buzię i sprawdzi czy wszystkie ząbki są ładne i zdrowe. Należy pamiętać, że dużym błędem jest wspominanie o bólu. Należy unikać stwierdzeń, że nic nie będzie bolało, ponieważ sugerują one dziecku, że taka możliwość w ogóle istnieje. W wielu przypadkach takie informacje jedynie pogłębiają niechęć i obawę dziecka.
Ważna jest także rozmowa dziecka ze stomatologiem, chociaż zwykle jest ona jednostronna. Dzieci świetnie wyczuwają emocje u innych ludzi, dlatego specjalista powinien cechować się życzliwością, empatią i cierpliwością. Dobrze, aby dużo mówił do dziecka, zadawał proste pytania niezwiązane z celem wizyty oraz się uśmiechał. Niektórzy dentyści po wizycie wręczają maluchowi naklejkę dzielnego pacjenta, co stanowi jej miłe zwieńczenie.
Wspólna wizyta
Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że na pierwszą wizytę (i każdą kolejną) należy wejść do gabinetu stomatologicznego razem z dzieckiem. Pozostawienie malucha samego z obcą osobą mogłoby wywołać sporą traumę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie czynności będą wykonywane po raz pierwszy. Niektórzy stomatolodzy proszą nawet rodzica, aby to on usiadł pierwszy na fotelu stomatologicznym, po czym odgrywają krótką scenkę przeglądu uzębienia. Dzięki temu dziecko wie, że to zwyczajna procedura. Gdy mimo tego maluch się boi warto wziąć go na kolana i dopiero wtedy poddać kontroli.