Braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Usunięcie zęba owszem, tworzy lukę w uśmiechu, ale ponadto wpływa również na zdolność prawidłowego gryzienia, a co więcej może prowadzić również do utraty kości. Braki w uzębieniu wywołuje w jamie ustnej wiele procesów, skutkujących nieprawidłowościami w jej funkcjonowaniu. W związku z nimi pojawić może się problem z późniejszym leczeniem protetycznym. Do problemów tych należy: nachylanie i wydłużenie zębów sąsiadujących z luką, zanikanie kości w zębodole, przeciążenie pozostałych zębów oraz rozrost języka.
Doskonała odbudowa zębów
Odbudowa uzębienia z zastosowaniem implantów jest obecnie najdoskonalszą metodą odtworzenia naturalnego uzębienia. Przewagą implantów zębowych nad innymi, protetycznymi metodami odbudowy uzębienia bierze się stąd, że implanty nie stanowią jedynie protezy korony zębowej, a mają za zadanie przede wszystkim zastąpienie korzenia naturalnego. Każdy z implantów składa się z dwóch odstawowych elementów: mającego za zadanie zastąpienie korzenia, wszczepionego w dziąsło lub w żuchwę, filary oraz nabudowanej na nim korony. Filar wykonywany jest z tytanu, jego stopów lub z cyrkonu. Jego cechą charakterystyczną jest duża odporność na obciążenia mechaniczne, które powstają w procesie przeżuwania pokarmu. Ponadto sztuczny korzeń jest całkowicie biozgodny z tkankami organizmu. Innymi słowy korzeń traktowany jest przez tkanki, jako integralna część organizmu. Dzięki temu implant ma wystarczającą stabilność i zapobiega procesowi atrofii, czyli zanikaniu kości.
Czy implanty są bezpieczne
Implanty zębowe to w pełni bezpieczna dla pacjenta metoda wypełnienia braków w uzębieniu. Bardzo rzadko zdarza się, aby implant nie zrósł się z kością, co byłoby przesłanką do jego usunięcia. Jeżeli zabieg zostanie wykonany przez doświadczonego stomatologa wówczas nie ma obaw. Warto natomiast pamiętać, aby po wszczepieniu implantów przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, o których poinformuje nas lekarz.